Counter Strike 1.6
Counter-Strike (dále jen CS) je multiplayerová počítačová hra z pohledu první osoby (FPS), patřící mezi nejhranější online hry současnosti.
CS vznikl jako nadstavba (mod) do hry Half-Life od společnosti Valve. Dnes je dostupná v několika plných i neplných verzích, starší CS 1.5, novější CS 1.6 a úplně předělaný CS: Source (CS: S). Zatímco verze 1.5 a 1.6 mají starší engine ze hry Half-Life, CS: S běží na Source enginu hry Half-Life 2. K disposici je i verze Condition Zero, která se ale v podstatě liší od verze 1.6 jen tím, že má navíc hru pro jednoho hráče (fyzika hry je stejná, což neplatí o CS: Source).
Základní princip hry je jednoduchý: hráči se rozdělí do dvou týmů Counter terrorist (protiteroristická jednotka) a Terrorist (teroristé) (CT a T). Kolo končí, když se splní úkol mapy nebo jsou zabiti všichni hráči z jednoho týmu. Na výběr je několik typů misí, nejhranější jsou mapy s pokládáním/zneškodňováním bomby (DE) (na turnajích se hraje jen tento typ) a osvobozováním rukojmích (CS). Na DE mapách mají teroristé za úkol položit bombu a zničit cíl, zatímco policisté musí tento cíl za každou cenu uchránit. CS mapy fungují na opačném principu, teroristé drží rukojmí a policisté je musí osvobodit. To vše ovlivňuje výzbroj a zkušenosti každého z hráčů.
Zbraně
Obě strany používají zbraně z reálného světa, některé mají upravené parametry kvůli hratelnosti (přesnost, typ munice). V dřívějších verzích - až po 1.5 - byly zbraně pojmenovány podle skutečných předloh, od verze 1.6 jsou kvůli problémům s licencí pojmenovány podobnými, leč fiktivními jmény (Famas - Clarion). Lze koupit pistole, samopaly, pušky, kulomety a granáty, v mapách typu DE dostává tým teroristů jednu nálož C4. Některé zbraně mají navíc speciální funkcí, např. M4A1 má navíc nasaditelný tlumič, Glock 18 má volitelné tříranné dávky (burst fire), apod. Zbraně s vysokou průrazností mohou prostřelovat některé objekty a zdi, což se od reality dost výrazně liší, ale v návaznosti na různé taktiky a styly hry to má svou důležitou funkci. Mezi ty šťastné patří z pistolí Desert Eagle, všechny samopaly, snipery a M249 Para.
Výběr zbraní pro každou stranu se částečně liší, zatímco policisté mají například k dispozici M4A1, teroristé mohou nakupovat AK-47, což přináší nesymetrické podmínky ve hře.
Kromě střelných zbraní je možné dokupovat i další vybavení jako přístroj pro noční vidění, neprůstřelnou vestu či ochranný štít. Ten je ale ve všech ligách a turnajích, jež je v této hře nespočet, zakázán.
ProGaming
Na vzniku progamingu, profesionálnímu hraní počítačových her, má lví podíl právě hra Counter Strike. Progaming zde byl i dříve, ale teprve CS mu postavila solidní základy, jež pozvedly tento „sport“ ze zábavy mladých počítačových fanatiků na profesionální úroveň. Co odlišuje Counter Strike od ostatních her je především důraz na multiplayerovou akci - CS samo o sobě nemá žádný mod pro jednoho hráče, vyjma hry s boty. Díky tomu se začaly party lidí sdružovat do klanů a hráli mezi sebou. Člena CS klanu poznáte jednoduše, před svou přezdívkou nebo za ní má takzvaný clantag - zkratku svého klanu. Např. [KG]mds-_- a nebo Lucky:W.A.R!!-.-. S nástupem rychlého internetu se rozjely také první online ligy a turnaje. Dnes už je většina z nich na vysoké úrovni, kdy vítězové těchto lig a turnajů vyhrávají peněžité částky a progamingové vybavení, jako třeba speciální podložky pod myši (Everglide, Steelpad), myši samotné (Razer, Logitech), sluchátka (KOSS) atd.
Jedny z nejznámějších a nejlépe dotovaných turnajů jsou:
- CPL - Cyberathlete Professional League
- ESWC - Electronic Sports World Cup
- WSVG - World Series of Video Games
- WCG - World Cyber Games
Tento rok (2007) vznikl velký poprask kvůli vyřazení hry Counter Strike 1.6 z CPL. CPL bylo dlouho jedním z nejprestižnějších CS turnajů, kvůli společnosti Sierra, která zaplatila vysokou částku organizátorům, se na CPL tento rok budou hrát jen dvě hry, a sice World in Conflict a FEAR.
Mezi nejlepší a nejznámější klany, které fungují jako dobře vydělávající společnosti, patří:
- Fnatic - Australská organizace, CS za ně hraje švédský tým
- SK Gaming - Německá organizace se švédským týmem
- mTw - Německá organizace, CS za ně hraje dánský tým
- Made in Brazil - Brazilský top klan
- MouseSports - Německá herní organizace
- Meet Your Makers - Mezinárodní herní organizace (vedení sídlí v Dánsku)
V ČR a SR to jsou zejména klany:
- Reason Gaming (TOP CZ/SK)
- FU.sk
- nEophyte.AVG
- DEFEATERS
- inteRaction
- SlowVirus
- eSuba
Kritika
Kritici vytýkají hře její rutinnost. Většina lidí (převážně nehráči) si myslí že v CS jde pouze o běhání stále dokola a střílení do všeho co se pohybuje (pro někoho to samozřejmě může být skutečně tak).
Jiní ale na druhou stranu tvrdí, že pokud se dostanete na jistou úroveň, zjistíte že je to jiné. Člověk který hraje si musí pamatovat mapy, cesty, vlastnosti zbraní a mnoho dalšího a po čase se musí naučit uvažovat jako nepřítel, a předvídat jeho kroky. Nakonec se ani tolik nevěnuje hraní, jako spíš přemýšlení nad nastávající situací.
Counter-Strike byl také již několikrát označován za viníka masakrů na školách, ovšem nikomu se ještě nepodařilo dokázat jeho neblahý vliv, právě naopak, vědci zjistili, že hráči, kteří hrají akční hry, mají lepší postřeh.
InfO:
Žánr | akční |
---|---|
Módy | singlplayer, multiplayer |
Platformy | Windows, Xbox |
Média | CD |
Systémové požadavky | 500 MHz procesor, 96 MB RAM |
Ovládání | myš a klávesnice |